4-latek
Zdrowie

Kontakty społeczne dzieci z Aspergerem

Wczesne objawy zespołu Aspergera rozpoznać można już w jego wieku niemowlęcym. Najczęściej są one jednak lekceważone przez opiekunów bądź nikt nie zastanawia się, że zachowanie malucha może być w ogóle czymś niepokojącym. Właśnie dlatego Asperger rozpoznawany jest najczęściej dopiero w wieku przedszkolnym. Wtedy widać wyraźnie zaburzenia rozwojowe dziecka. Pierwszym niepokojącym sygnałem są właśnie kontakty społeczne dziecka a raczej praktycznie ich brak.

Dziecko, u którego rozpoznano zespół Aspergera wyraźnie stroni od towarzystwa, jest wycofane, nie szuka kontaktu wzrokowego. Można uznać je za introwertyczne czy nieśmiałe.  Czasem wykazuje nerwowość a nawet agresję, zupełnie nie potrafi komunikować się z otoczeniem, szczególnie z rówieśnikami. Niestety, właśnie dlatego jest bardzo często odtrącane i nieakceptowane. Rodzice dzieci obarczonych tego typu zaburzeniami powinni wybrać dla niego specjalne przedszkole dla dzieci z Aspergerem. Tam znajdzie akceptację i profesjonalną terapię, dzięki czemu możliwy będzie właściwy rozwój malucha.

Pamiętajmy, że zespół Aspergera to nie tylko problem w kontaktach społecznych. Oczywiście, to najczęściej występujący objaw natomiast dochodzą do niego kolejne. Problemy z motoryką ruchową czy mową występują równie często. Wydaje się, że przedszkole dla dzieci z zespołem Aspergera czy placówka szkolna o tym profilu będzie najbardziej korzystna. Oprócz standardowego programu nauczania realizowana jest tam przecież terapia. Ta, pozwoli dziecku normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *