Zabawa

zabawa-na-plazyWraz z rozwojem nowych technologii coraz bardziej powszechna jest nauka poprzez zabawę. Dlatego warto inwestować w odpowiednie zabawki dla swojego dziecka zapewniając mu w ten sposób poprawny rozwój.

Czynnikiem odgrywającym znaczącym rolę, którym warto się kierować podczas wyboru odpowiedniej zabawki jest czynnik poznawczy. Umożliwiający swobodne uczenie się podczas interakcji z przedmiotem o ciekawych kształtach i kolorach. Ergonomia zabawek znacznie różni się w zależności od grup wiekowych dla których są produkowane. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach zabawek ponieważ opisują przedział wiekowy dzieci, które powinny się nimi bawić.

Czego dotyczą oznaczenia na opakowaniach zabawek?

Powszechnie spotykanymi oznaczeniami jakie widnieją na opakowaniach zabawki oraz w jej opisie gdy nie występuje jako oznaczenie symboliczne. Równie istotnym z pośród oznaczeń jakie musi znaleźć się na opakowaniu zabawki jest dotyczące bezpieczeństwa znany jako symbol CE, który jest oznaczeniem obowiązkowym. Podobnie sytuacja dotyczy materiałów z jakich jest wykonana konkretna zabawka, które posiadają odpowiednie normy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Natomiast jeśli nie wiemy jak powinna być oznaczona bezpieczna zabawka warto zapoznać się z normami bezpieczeństwa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przed zakupem jakiejkolwiek zabawki trzeba mieć na uwadze że może posiadać małe elementy, które mogą być niebezpieczne dla dzieci w danym wieku.

Co daje dziecku zabawa ?

Jest jednym z często pojawiających się pytań zarówno w mediach jak i w sieci. Zabawa odpowiednio dobranymi zabawkami umożliwia dziecku poznawanie świata dając przy tym radość wynikającą z zabawy. Bawiąc się można uczyć, analizować oraz rozwijać zmysł estetyczny wynikający z dobrania kolorów i kształtów co pozwala na szybsze przyswajanie informacje w okresie szkolnym. Jednak najważniejsza jest wzmożona praca mózgu wynikająca z przyswajania i analizowania informacji o nowym obiekcie z jakim dziecko ma kontakt fizyczny podczas zabawy.