ortopeda dziecięcy
Zdrowie

Jak dbać o postawę najmłodszych?

Specjaliści potwierdzają, że większość dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma wadę postawy. Niestety, profilaktyka w zakresie odpowiedniej kondycji najmłodszych nie jest prowadzona na wystarczającym poziomie. Do specjalisty dziecko trafia dopiero wtedy, gdy wada jest już w fazie zaawansowanej. Nierzadko jest już zbyt późno, by w sposób nieinwazyjny móc ją całkowicie zniwelować.

Co wpływa na wady postawy u dzieci?

Jak potwierdza ortopeda dziecięcy, czynniki, które negatywnie wpływają na postawę całego ciała najmłodszych pacjentów, są różne. Dużym ryzykiem obarcza się dobór niewłaściwego obuwia, oparcia krzesła, na jakim siedzi dziecko, ale również codziennego diety. Coraz więcej osób w Polsce ma nadwagę, która wpływa bardzo niekorzystnie.

Postawa ciała a rola rodziców

Nie da się ukryć, że to rodzice powinni bacznie obserwować swoje pociechy i niwelować natychmiast powstające wady albo czynniki, które mogą takowe wywoływać. Lekarze ortopedzi zalecają zakup dobrych butów (w żadnym przypadku nie mogą to być buty używane), biurka z krzesłem, które musi być dobrane przede wszystkim do wzrostu dziecka, materaca do łóżka, w którym śpi maluch. Należy też reagować, jeśli dziecko siada w nieodpowiedni sposób – zaleca się siadanie „na kokardkę”, nigdy z podkulonymi nogami pod pupą. Sporym błędem jest też kupowanie rowerka biegowego, czyli tego bez pedałów. Korzystanie z niego wymusza ustawianie kończyn dolnych w literę X, co może prowadzić do koślawości kolan. Warto pilnować też diety malca, bo nadwaga staje się znacznym obciążeniem dla mięśni, kości oraz stawów.

Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Garbienie się dziecka raczej nie przejdzie samoistnie, warto skorzystać z wizyty u specjalisty. Ortopedzi zlecają, by udawać się do gabinetów ortopedycznych nie tylko w celu diagnostyki, ale także przynajmniej raz w roku w ramach kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *