Integracja

wpsolpracaOgromną rolę odgrywa pojmowanie siebie jako części społeczności do której się należy. Wyrobienie świadomości że nie żyjemy sami na tym świecie i umiejętność wzajemnej współpracy znacznie mogą usprawnić rozwój dziecka.

Zarówno w pracy jak i w szkole mieliśmy do czynienia z wzajemną pracą w grupach, która dla nie których była krępująca i była trudnych zadaniem. Jest to spowodowane czasami w jakich żyjemy i szeroko pojętym myślenie że każdym powinien się zająć tylko swoim”podwórkiem”. Wydarzenia historyczne pokazują jednak jaką rolę odgrywa wzajemna współpraca i integracja bez której nie wygralibyśmy bitew ani tym bardziej wojen. Wzajemna integracja pozwala zrozumieć i nauczyć się jak żyć w społeczeństwo pośród innych ludzi czasem łudząco do nas podobnych w obszarze światopoglądowym.

Co daje dziecku integracja?

Pojęcie integracji ściśle jest związane z pojęciem współpracy oraz kooperacji, która na poszczególnych etapach życia i kariery zawodowej jest niezbędna. W okresie szkolnym będą odbywać się lekcje polegające na pracy w grupach, które mają pokazać w jakim stopniu dane dziecko potrafi zintegrować się z rówieśnikami podczas różnych wykonywania różnych powierzonych zadań. Podobnie w przypadku pracy gdy trafi do zespołu w którym odpowiada określony porządek i podział obowiązków nastawiony na wzajemną pomoc i współpracę w zespole. Integracja pozwala zwalczyć tremę i poczucie wstydu wśród rówieśników gdy znajdą się w sytuacji kiedy będą przemawiać publicznie oraz gdy będą musiały współpracować.

Jak zapewnić dziecku integrację z rówieśnikami?

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zapewnienie dziecku kontaktu z rówieśnikami od najmłodszych lat ponieważ nie tylko wzmocni odporność na choroby ale również będzie mogło nauczyć się komunikować z innymi dziećmi. Jedną z form kontaktu pozytywnie wpływającą na rozwój malucha jest wspomniany kontakt z rówieśnikami np. na placu zabaw gdzie każdy ma swoje zabawki i przeważnie nie pozwoli ich nikomu obcemu dotknąć. Rozwiązanie takiej sytuacji pozwoli znacznie zlikwidować barierę blokującą kontakt z rówieśnikami i nauczy wzajemnej współpracy i budowanie relacji zapewniających integrację w grupie.