Gimnastyka korekcyjna to najczęściej stosowana metoda, dzięki której dziecko może pozbyć się wady postawy. Okazuje się, że właśnie z takim problemem boryka się większość dzieci w wieku szkolnym. Ortopedzi alarmują! Rodzice powinni przeprowadzać profilaktyczne badania kręgosłupa przynajmniej raz w roku.
Sam ortopeda dziecięcy potwierdza jednak, że do jego gabinetu pacjenci pukają przeważnie dopiero wtedy, gdy problem jest już na tyle duży, że albo oszpeca dziecko albo uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie przy zachowaniu pełnej aktywności fizycznej.
Skierowanie na korektywę wypisuje ortopeda dziecięcy. Coraz częściej kontrole postawy uczniów w szkołach podstawowych przeprowadzane są przez pedagogów zajmujących się organizacją lekcji z wychowania fizycznego. To właśnie nauczyciel przeważnie zgłasza zauważoną dysfunkcję rodzicom, oni sami niestety albo problem bagatelizują albo rzeczywiście go nie widzą.
Korektywa to nic innego, jak gimnastyka, która ma zapobiegać albo niwelować skrzywienie kręgosłupa i rozmaite wady postawy. Takie ćwiczenia muszą być dobrane indywidualnie, chociaż realizowane są również serie uniwersalne, jakie korzystnie wpływają na stan kręgosłupa każdego dziecka.
Należy podkreślić, że na konkretną gimnastykę korekcyjną musi skierować ortopeda dziecięcy. Rodzice nie powinni przeprowadzać takich działań samodzielnie. Wady postawy są przecież różne, konieczne jest więc wzmacnianie różnych partii mięśni. Wykonując niewłaściwe ćwiczenia, w nieodpowiedniej formie albo w złej częstotliwości, dziecko może zacząć borykać się z jeszcze większym problemem kręgosłupa. Tylko profesjonalna diagnostyka pozwala skierować na dobre leczenie.
Trzeba reagować natychmiast. Wady postawy wykryte w początkowej fazie rozwoju udaje się niemalże całkowicie usunąć. Im później rozpocznie się gimnastykę korekcyjną, tym efekty ćwiczeń będą gorsze. W życiu dorosłym skrzywiony kręgosłup może nie tylko szpecić, ale także nie pozwalać prowadzić aktywności fizycznej w pełnym komforcie.