Jak zacząć? Czyli wizyta u dietetyka w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu
Wizyta z dzieckiem autystycznym u dietetyka może wyglądać różnie w zależności od modelu pracy konkretnego specjalisty. Rodzic po diagnozie autyzmu u swojego dziecka powinien udać się przynajmniej raz do dietetyka. Poznań i inne większe miasta najczęściej mają lepszy dostęp do specjalistów zajmujących się wspomaganiem terapii dzieci autystycznych. W przypadku mniejszych miejscowości nie jest to takie proste, więc najlepiej udać się do dietetyka w najbliższym mieście, np. do dietetyka w Poznaniu.
Przebieg wizyty
Podczas wizyty specjalista ocenia sposób żywienia dziecka, oraz za pomocą badań laboratoryjnych- stan odżywienia organizmu. Warto przygotować się na pytania dotyczące nawyków żywieniowych, przebytych chorób, a także schorzeń, z którymi obecnie zmaga się dziecko, aby dietetyk mógł dostosować odpowiednie zalecenia. W przypadku występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych warto wybrać się na wizytę do dietetyka. Poznań jest siedzibą Instytutu Mikroekologii posiadającego własne laboratorium diagnostyczne, w którym wykonywane są m.in. badania mikrobioty jelitowej.
Jak bilansuje się dietę dla dziecka z autyzmem?
Najważniejszym aspektem każdej diety jest zindywidualizowanie zaleceń pod konkretnego pacjenta. Dostosowanie diety autystów (przepisów, składników) pod konkretne dolegliwości, a także umiejętności rodziców ma kluczowe znaczenie w stopniu przestrzegania diety. Kolejnym etapem jest naprawienie ewentualnych błędów żywieniowych, które pozwoli wychwycić dzienniczek żywieniowy spisany przez rodziców. Dietetyk naprowadzi rodzica na produkty, które powinien włączyć do diety dziecka lub też z niej usunąć. Jeśli to koniecznie pomoże włączyć dietę eliminacyjno-rotacyjną w oparciu o badanie ImuPro.
Dieta autyzm-przepisy, badanie ImuPro
W przypadku wyniku badania ImuPro pacjent otrzymuje również zalecenia dotyczące diety autysty. Przepisy najczęściej są mało skomplikowane, pokrywające wszystkie niezbędne składniki odżywcze i uwzględniające produkty zastępujące te eliminowane z diety. Zastosowanie właściwej diagnostyki alergii oraz nadwrażliwości pokarmowych u dzieci autystycznych pozwala na pełniejsze zindywidualizowanie dietoterapii. Żywienie ma duże znaczenie w eliminowaniu stanu zapalnego, który może negatywnie wpływać na układ nerwowy autystów. Podłoże nieprawidłowych reakcji na pokarm u dzieci z autyzmem może wynikać z zaburzeń w obrębie ekosystemu jelitowego, co jest pogłębiane przez wybiórczość pokarmową. Czas trwania diety eliminacyjno-rotacyjnej to około 5-8 tygodniu. Po tym czasie włącza się stopniowo nowe produkty w cyklu 4-dniowym i obserwuje tolerancję dziecka.
Jeśli chcesz zindywidualizować w pełni dietę dla swojego autystycznego dziecka, umów się na pełną diagnostykę do Instytutu Mikroekologii. Aby umówić się na pobranie krwi pod nr (61) 862 63 35.