zegar
Nauka

Wpływ edukacji na życie człowieka

Od wieków edukacja kojarzyła się z pogłębianiem wiedzy oraz nauką obrastając tym samym w liczne symbole. Głównie skojarzenia jakie nasuwają się odnośnie edukacji i nauki związane są z książką oraz bardzo starym nauczycielem.

W pełni można się zgodzić z tym faktem lecz jeżeli chodzi o książkę to niestety do końca tak nie jest. Patrząc na historię szczególnie tą sprzed wielu wieków książka nie kojarzyła się ludziom z książką czy też z czytaniem. W czasach gdy dopiero został wynaleziony papier nauka ze źródeł papierowych stawiała pierwsze kroki. Wtedy odgrywało rolę uczenie się z wzorców i gestów, które były bardzo wymowne i trafiały do każdego kto wtedy je zauważał. Stosowanie wtedy książek nie było popularne wynikało to ze znajomości czytania i pisania, które było przeznaczone jedynie dla wybranych. Patrząc na czasy kiedy powstawała mitologia i chcąc je porównać z czasami dzisiejszymi nasuwa się pytanie po co to robić?.

Warto przyjrzeć się temu bliżej i można od razu zauważyć różnice bez większego zagłębiania się w tą tematykę. Ważnym aspektem jest przepływ i natłok informacji z którym dzisiaj mamy miejsce i nie zawsze jesteśmy sobie w stanie z tym poradzić. Wiele osób przyznaje że nie dostrzega wielu rzeczy idąc ulicą w słoneczny dzień ponieważ dzieje się zdecydowanie za dużo co sprawia że do naszego mózgu dociera nadmiar informacji.

Dzisiaj nie ma tak ogromnej skali osób nie potrafiących czytać czy pisać lecz to zjawisko nadal istnieje w krajach słabiej rozwiniętych gdzie warunki naturalne nie sprzyjają takim umiejętnościom.

Edukacja odgrywa kluczową role w naszym życiu ponieważ uczy nas jak znajdować i przyswajać informacje a co najważniejsze jak ich używać do rozwiązywania problemów z jakimi mamy do czynienia. Warto inwestować w naukę i osobisty rozwój bez względu na wiek czego przykładem są słuchacze trzeciego wieku chcący poznać i zrozumieć jak zmienia się świat i w jakim kierunku on zmierza. Pozwalając przy tym dorównać młodszym słuchaczom, którzy „urodzili się z telefonem w ręku” znacznie szybciej przyswajają informacje i znajdują rozwiązania w trudnych sytuacjach.

Zobacz także:

10 prezentów dla dzieci do 30 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *