dieta eliminacyjna objawy
Odżywanie

Dysbioza jelitowa czy alergia pokarmowa?

Badania nad stanem mikrobioty jelitowej zaczęły być prowadzone stosunkowo niedawno. Naukowcy mogą się jednak pochwalić znaczącymi odkryciami w ramach jej funkcjonowania, co może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia ludzi. Okazuje się na przykład, że dysbioza jelitowa może być łatwo diagnozowana i zwalczana, ale wciąż jej objawy są niestety bagatelizowane albo wręcz mylone z alergią pokarmową.

Priorytetem jest odpowiednia diagnostyka

Bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, uczucie pełności, biegunki, to tylko niektóre objawy, które daje dysbioza jelitowa, jak i alergia pokarmowa. Co więcej, symptomów tych dolegliwości może być znacznie więcej, w tym te związane z układem nerwowym, zmianami skórnymi czy samopoczuciem.

Zobacz również: Alergia czy dysbioza jelitowa – porównanie: https://12dzielnica.com.pl/zdrowie/alergia-czy-dysbioza-jelitowa-o-czym-swiadcza-zmiany-skorne/

Bez profesjonalnej diagnostyki trudno zlecić właściwe leczenie. Po samej obserwacji i wywiadzie z pacjentem nie można zalecać diety bezmlecznej czy tej, której podstawą będzie śniadanie bez glutenu. W tym celu najpierw należy wykonać szereg badań.

Co istotne, badania na alergię pokarmową oraz stan mikrobioty jelitowej nie są zbyt skomplikowane, za to wyniki są doskonale precyzyjne. Jak zbadać uczulenie na gluten? Wystarczy zastosować dietę eliminacyjną, ale podstawą jest proste badanie z krwi. Dokładnie w ten san sposób można podjąć analizę mikrobioty jelitowej. Może okazać się, że występują w niej patogenne bakterie w nadmiernej ilości i zbyt mała liczba mikroorganizmów pożytecznych. Taki stan może prowadzić do objawów, które mylone są z alergią pokarmową.

Zwalczanie dysbiozy jelitowej i alergii pokarmowej

Różnice wynikają nie tylko z diagnostyki dysbiozy, jak i alergii pokarmowej, ale także sposobów walki z tymi dolegliwościami. W przypadku alergii pokarmowej zalecana jest w szczególności dieta eliminacyjna z wykluczeniem produktu, który wywołuje alergię, zaś w przypadku dysbiozy jelitowej lekarz dobiera dla pacjenta odpowiednie probiotyki, których zadaniem jest przywrócenie równowagi mikrobioty jelitowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *