pediatra prywatnie poznań
Zdrowie

Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?

Częstym problemem wśród najmłodszych są wizyty u lekarza. Zazwyczaj spowodowane jest to strachem przed nieznanym lub lękiem związanym z białym kitlem, co nawet często zauważalne jest wśród osób dorosłych i nazywane syndromem białego fartucha.

Co zrobić, aby dziecko nie stresowało się przed, jak i w trakcie wizyty u lekarza?

Oto kilka wskazówek:

  1. Oswój dziecko z lekarzem, jako osobą, która chce pomóc, a nie zrobić krzywdę. Najlepiej osiągnąć taki efekt poprzez zabawę. Można do tego wykorzystać zestaw małego lekarza (zabawkowy stetoskop, strzykawki), lecząc misie, lalki, dodatkowo wykorzystując bandaże, plasterki. Będzie to przygotowanie np. do planowanego pobrania krwi lub zastrzyku, ale także do rutynowego osłuchania.
  2. Powiedz dziecku o wizycie wcześniej i wytłumacz, dlaczego musi iść do lekarza.
  3. Pamiętaj, że jako opiekun dziecka Ty też powinieneś przygotować się na wizytę.

Dobrze jest sobie przypomnieć, a nawet zapisać odpowiedzi na najprostsze pytania: kiedy ostatnio dziecko chorowało? Jaka to była choroba/ dolegliwości? Co skłoniło do umówienia się na wizytę u lekarza? Jakie były sygnały które zaniepokoiły opiekuna? Kiedy i jakie dolegliwości uległy wzmożeniu? Czy wystąpiła podwyższona temperatura, jak często? Jakie były podane leki? Dodatkowo należy przygotować książeczkę zdrowia czy też dokumentacje medyczną w przypadku wykrytych chorób przewlekłych lub wykonanych wcześniej badań.

Takie działanie usprawni wizytę, co w przypadku nerwowej atmosfery jest kluczowe.

  1. Nie okłamuj dziecka przed, jak i podczas wizyty. Dotyczy to np. bólu przy robieniu zastrzyku. Kłamstwo może pogorszyć sytuację i doprowadzić do pogłębienia lęku przed kolejną wizytą.

 

Lekarz dla dziecka Poznań – Pediatra Poznań

Lekarz, który specjalizuje się w leczeniu dzieci to pediatra. Zajmuje się diagnozowanie, profilaktyką i leczeniem chorób jak również dolegliwości dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia. Udziela porad dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej, analizy wyników badań czy też kalendarza szczepień ochronnych.

Dobry pediatra Poznań- Lekarz dla dziecka Poznań – Pediatra Poznań prywatnie

Jeżeli dziecko obawia się wizyty u lekarza warto pomyśleć, aby to był dobry pediatra. Poznań jak i okolice oferują bardzo dużo specjalistów, więc warto poświęcić trochę czasu i wybrać takiego lekarza, który będzie w stanie pomóc dziecku i wzbudzi w nim zaufanie. Poszukiwania pediatry warto rozpocząć od opinii, najlepiej wśród najbliższych  znajomych i rodziny. Dodatkowo istotnym czynnikiem przy wyborze lekarza będzie również czas oczekiwania na wizytę, warto tutaj pomyśleć o prywatnej wizycie. Odrębną kwestią jest także lokalizacja. Pediatra w Poznaniu dostępny jest w różnych lokalizacjach (Pediatra Poznań, pediatra Jeżyce, pediatra Grunwald).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *