przedszkole dla dzieci z aspergerem
Nauka

Przedszkole dla dzieci z Aspergerem

przedszkole dla dzieci z aspergeremZaburzenia ze spektrum autyzmu, do których zaliczamy autyzm, całościowe zaburzenia rozwoju oraz zespół Aspergera, stanowią obecnie grupę najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych u dzieci. Nie powinno więc dziwić, że powstaje coraz więcej placówek dedykowanych terapii dzieci z tymi właśnie zaburzeniami.

Dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju a ich edukacja przedszkolna

Oprócz ośrodków terapeutycznych, w większych miastach można trafić także na terapeutyczne przedszkola bądź terapeutyczne punkty przedszkolne właśnie dla dzieci z autyzmem. Zapewniają one dodatkowe godziny terapii niezbędnej do prawidłowego rozwoju wspomnianych dzieci i przy obecnym poziomie publicznych placówek integracyjnych, wydawać by się mogło, wspomniane instytucje zapewniają najlepszą opiekę dla swoich podopiecznych z autyzmem. Natomiast otwartą kwestię stanowi przedszkole dla dzieci z Aspergerem, gdyż jest to grupa wyżej funkcjonujących maluchów, które – przy odpowiednim wsparciu nauczycieli bądź dodatkowo zatrudnionego terapeuty cienia – są w stanie poradzić sobie z funkcjonowaniem w grupie z typowo rozwijającymi się dziećmi.

Jednorożce zabawki

Oczywiście dużo zależy od dziecka z zespołem Aspergera i zarówno jego deficytów, jak i mocnych stron. Zawsze trzeba patrzeć na całościowe funkcjonowanie i rozważyć ewentualne korzyści i trudności związane z wysłaniem dziecka do przedszkola dla dzieci typowo rozwijających się, gdzie będzie jednym z niewielu – jeśli nie jedynym- uczniem z tego typu zaburzeniem.

Uczeń z zespołem Aspergera – intratny biznes?

Tym co działa na korzyść takiego rozwiązania jest najczęściej zainteresowanie dyrektorów placówek przyjmowaniem podopiecznych z zespołem Aspergera, gdyż –jak to w życiu bywa – wiążą się z tym niemałe pieniądze. Każda niepubliczna placówka dostaje bowiem około czterech tysięcy złotych miesięcznie na każdego podopiecznego z diagnozą autyzmu bądź Aspergera. Za takie pieniądze można więc zapewnić dziecku odpowiednie i dostosowane do potrzeb wsparcie, a pozostałe pieniądze oczywiście wykorzystać na inne przedszkolno-szkolne cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *