interaktywna podłoga
Zabawa

Nowoczesne zabawki w przedszkolach

interaktywna podłogaBajkowe wyposażenie placówki przedszkolnej nie jest już wystarczającym czynnikiem, który skłania rodziców do wyboru odpowiedniego obiektu. Dzisiaj na topie są przedszkola, które powstały w myśl najnowszych nowinek technologicznych. Ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja czy system monitoringu to już standard. W salach znajdują się zaś ekologiczne wykładziny, dzieci mogą korzystać z projektorów i iPod-ów.

Oferowany jest też szereg zajęć rozwojowych, w myśl autorskich programów. Przedszkolaki uczęszczają więc na lekcje robotyki, ćwiczenia małego naukowca, kółka garncarstwa. Prowadzone są nie tylko zajęcia taneczne czy muzyczne, ale też takie, które wprowadzają maluchy w świat grafiki i komputeryzacji. To zdecydowanie propozycja dla rodziców, którzy dbają o to, by dziecko już od najmłodszych lat miało styczność z nowoczesną technologią. Dzięki temu sprawnie wkroczą w dorosłość i nic nie będzie dla nich zaskoczeniem. Udowodniono zresztą, że już przeciętny 3-latek potrafi sprawnie obsłużyć podstawowe funkcje telefonu, tabletu czy komputera. Takie sprzęty dostępne są właśnie w nowoczesnych przedszkolach. Służą do zabawy, ale też wszechstronnego rozwoju.

Coraz częściej zapomina się już o pluszowych misiach i szmacianych lalkach. Często korzysta się za to z zabawek interaktywnych i urządzeń multimedialnych. Najlepsze to te, które pobudzają dziecko zarówno do aktywności fizycznej, jak i tej intelektualnej. W dobrych przedszkolach już dawno pojawiły się innowacyjne atrakcje, dzięki którym dzieci mają szansę na rozwój w różnych aspektach. Starszaki mogą samodzielnie grać w interaktywne gry, młodsze dzieci mają do dyspozycji nowoczesne zabawki. I myli się ten, kto uznaje, że gadżety tego rodzaju nie wpływają na pobudzanie ich wyobraźni czy kreatywności. Oczywiście, że producent zadbał również o te aspekty. Korzystając z danej gry, maluchy uczą się nie tylko nowych umiejętności sprawnościowych, ale też wzmacniają koncentrację uwagi, pamięć, opanowanie, wykonywanie zadań pod presją czasu. Nierzadko ważna jest też współpraca grupowa, a właśnie taką szansę dają nowoczesne zabawy. Dziecko nie działa już samodzielnie, ale uczy się pracy z rówieśnikami. To okazja do wypracowania interakcji społecznych.

Wydaje się, że tradycyjne kolorowanki przegrały już z programami do tworzenia grafiki, puzzle czy planszówki coraz częściej wymieniane są na gry komputerowe. I chociaż w każdej placówce przedszkolnej tradycyjne zabawki są nadal dostępne, to widać wyraźnie, że dzieci o wiele bardziej wolą te nowoczesne, elektroniczne. Wystarczy przyjrzeć się zabawie najmłodszych na Magicznym Dywanie Funtronic. Klasyczny projektor do wyświetlania bajek przeobraził się w sprzęt, dzięki któremu powstaje interaktywna podłoga. To na niej wyświetlane są gry i zabawy o różnym poziomie trudności. Każda z nich angażuje całą grupę do aktywności fizycznej, ale też myślenia. Oprócz dawania bodźców, urządzenie dostarcza też niesamowitych przeżyć, daje okazję do zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności. Nie w każdym przedszkolu można brodzić po wodzie i łowić ryby. Nie w każdym jest też szansa na odkopywanie dinozaurów albo poszukiwanie skarbów. Za sprawą tego gadżetu jest to możliwe, nawet jeśli odbywa się to tylko za sprawą elektroniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *