rożek niemowlęcy
Porady

Bezpieczna strefa spania dla noworodka

W pierwszym okresie swojego życia, dziecko przede wszystkim śpi. Zdrowy sen jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Warto więc zapewnić maluchowi bezpieczny kąt, w którym sen będzie przebiegał w pełnym komforcie.

Priorytetem jest oczywiście łóżeczko, odpowiedni materacyk i przykrycie. Pamiętajmy, że w pierwszych miesiącach życia dziecka idealnie sprawdzi się też kołyska oraz rożek niemowlęcy, który świetnie zastąpi kołderkę. Specjaliści potwierdzają zresztą, że tradycyjna pościel powinna być stosowana dopiero później, kiedy dziecko będzie już w stanie samodzielnie przykryć się nią czy odkryć. Do tego czasu o wiele lepiej jest wykorzystywać wspomniany już rożek niemowlęcy albo śpiworek.

Rożki niemowlęce

W pierwszym etapie życia noworodka, łóżeczko czy kołyska umieszczana jest w pobliżu łóżka rodziców. Wszystko dla wygody dorosłych, którzy przecież co najmniej kilka razy w ciągu każdej nocy muszą do latorośli wstawać. Nie zaleca się jednak spać z niemowlęciem w jednym łóżku, ponieważ jest to zwyczajnie niebezpieczne. Dorosły w czasie snu może przygnieść dziecko i nieświadomie zrobić mu krzywdę. Poza tym nie warto przyzwyczajać dziecka do spania z rodzicami, ponieważ później trudno będzie mu odbywać zdrowy sen we własnym pokoju.

Śpiworek dla niemowlaka

Pamiętajmy, by wszystkie akcesoria, jakie znajdą się w łóżeczku małego dziecka, były stworzone z bezpiecznych materiałów. Rożek niemowlęcy powinien być wykonany z antyalergicznej bawełny najlepszej jakości, podobnie zresztą, jak śpiworek czy prześcieradło. Chodzi o to, by materiały nie podrażniały delikatnej i wrażliwej skóry maluszka ani nie wywoływać uczulenia. Dobra jakość nie będzie też przyczyniać się do wychładzania ani przegrzewania w czasie snu. Dzięki temu odpoczynek dziecka będzie przebiegał w największym komforcie.

W strefie spania nie powinno być też zbyt dużo elementów, które będą rozpraszać dziecko. Karuzela nad łóżeczkiem sprawdza się doskonale, ale na pewno nie po to, by ukoić dziecko do snu. Podobnie jak pluszaki, których w ogóle nie powinno być w łóżeczku dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *