interaktywna podłoga
Zabawa

Nowoczesne zabawki w przedszkolach

interaktywna podłogaBajkowe wyposażenie placówki przedszkolnej nie jest już wystarczającym czynnikiem, który skłania rodziców do wyboru odpowiedniego obiektu. Dzisiaj na topie są przedszkola, które powstały w myśl najnowszych nowinek technologicznych. Ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja czy system monitoringu to już standard. W salach znajdują się zaś ekologiczne wykładziny, dzieci mogą korzystać z projektorów i iPod-ów.

Oferowany jest też szereg zajęć rozwojowych, w myśl autorskich programów. Przedszkolaki uczęszczają więc na lekcje robotyki, ćwiczenia małego naukowca, kółka garncarstwa. Prowadzone są nie tylko zajęcia taneczne czy muzyczne, ale też takie, które wprowadzają maluchy w świat grafiki i komputeryzacji. To zdecydowanie propozycja dla rodziców, którzy dbają o to, by dziecko już od najmłodszych lat miało styczność z nowoczesną technologią. Dzięki temu sprawnie wkroczą w dorosłość i nic nie będzie dla nich zaskoczeniem. Udowodniono zresztą, że już przeciętny 3-latek potrafi sprawnie obsłużyć podstawowe funkcje telefonu, tabletu czy komputera. Takie sprzęty dostępne są właśnie w nowoczesnych przedszkolach. Służą do zabawy, ale też wszechstronnego rozwoju.

Coraz częściej zapomina się już o pluszowych misiach i szmacianych lalkach. Często korzysta się za to z zabawek interaktywnych i urządzeń multimedialnych. Najlepsze to te, które pobudzają dziecko zarówno do aktywności fizycznej, jak i tej intelektualnej. W dobrych przedszkolach już dawno pojawiły się innowacyjne atrakcje, dzięki którym dzieci mają szansę na rozwój w różnych aspektach. Starszaki mogą samodzielnie grać w interaktywne gry, młodsze dzieci mają do dyspozycji nowoczesne zabawki. I myli się ten, kto uznaje, że gadżety tego rodzaju nie wpływają na pobudzanie ich wyobraźni czy kreatywności. Oczywiście, że producent zadbał również o te aspekty. Korzystając z danej gry, maluchy uczą się nie tylko nowych umiejętności sprawnościowych, ale też wzmacniają koncentrację uwagi, pamięć, opanowanie, wykonywanie zadań pod presją czasu. Nierzadko ważna jest też współpraca grupowa, a właśnie taką szansę dają nowoczesne zabawy. Dziecko nie działa już samodzielnie, ale uczy się pracy z rówieśnikami. To okazja do wypracowania interakcji społecznych.

Wydaje się, że tradycyjne kolorowanki przegrały już z programami do tworzenia grafiki, puzzle czy planszówki coraz częściej wymieniane są na gry komputerowe. I chociaż w każdej placówce przedszkolnej tradycyjne zabawki są nadal dostępne, to widać wyraźnie, że dzieci o wiele bardziej wolą te nowoczesne, elektroniczne. Wystarczy przyjrzeć się zabawie najmłodszych na Magicznym Dywanie Funtronic. Klasyczny projektor do wyświetlania bajek przeobraził się w sprzęt, dzięki któremu powstaje interaktywna podłoga. To na niej wyświetlane są gry i zabawy o różnym poziomie trudności. Każda z nich angażuje całą grupę do aktywności fizycznej, ale też myślenia. Oprócz dawania bodźców, urządzenie dostarcza też niesamowitych przeżyć, daje okazję do zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności. Nie w każdym przedszkolu można brodzić po wodzie i łowić ryby. Nie w każdym jest też szansa na odkopywanie dinozaurów albo poszukiwanie skarbów. Za sprawą tego gadżetu jest to możliwe, nawet jeśli odbywa się to tylko za sprawą elektroniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *