Atrakcje dla dzieci w Polsce
Zabawa

Czy dzieci jeszcze wierzą w Świętego Mikołaja?

Atrakcje dla dzieci w PolsceDzieci nie można oszukiwać i sami uczymy je, że nic nie da się zbudować na kłamstwie. Jest jednak taki czas w roku, kiedy mijanie się z prawdą uchodzi nam na sucho. To czas świąt i magia związana ze Świętym Mikołajem, który przecież ma przynieść prezenty.

Okazuje się, że ponad 35% rodziców, utwierdza dziecko w przekonaniu, że Święty Mikołaj rzeczywiście istnieje i przykłada się do tego, by wiara w niego trwała jak najdłużej. 12% dorosłych świadomie tłumaczy dzieciom, że Mikołaj nie istnieje a dla 4% wiara w niego nie ma żadnego znaczenia.

W Świętego Mikołaja wierzą najmłodsze dzieci. U nich wiara ta jest bezkrytyczna. Przyjmują wiedzę o jego istnieniu i nie mają podstaw, by rodzicom nie wierzyć. Poza tym nie mają jeszcze tak dużego dostępu do informacji zewnętrznych, które mogłyby tę wiedzę odpowiednio zweryfikować.

Inaczej jest u dzieci kilkuletnich, które już chodzą do przedszkola. Starszaki bardzo często sami już pouczają rodziców, że Mikołaj wcale nie istnieje. Przecież koledzy z przedszkola powiedzieli mu, że to dorośli kładą prezenty do buta czy pod choinkę.

Wiara w Świętego Mikołaja zanika najczęściej w okresie wczesnoszkolnym, ale i tak magię świąt daje się wyraźnie wyczuć. Chociaż jesteśmy już świadomi, że Mikołaj nie istnieje, to jednak chcemy nadal zachować tradycję i kultywować zwyczaj wręczania świątecznych podarunków.

Realia naszej codzienności są jednak nieubłagane. Jak trudno jest utwierdzać dzieci w przekonaniu, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje, kiedy maluch widzi tego dobrodzieja w co najmniej kilku postaciach, tylko w okresie przedświątecznym? Który jest prawdziwy? Czy ten, co zagląda do nas z ekranu telewizora podczas emisji świątecznej reklamy? A może Mikołaj w centrum handlowym sprzedający opłatki? Osoby ubrane w czerwony płaszcz, z przyklejoną białą brodą można w grudniu spotkać praktycznie za każdym rogiem.

Ale jeżeli rzeczywiście pragniemy zachować wiarę w Świętego Mikołaja jak najdłużej i spełnić dziecięce marzenia, zorganizujmy spotkanie z tym, który przez komin wrzuca podarunki. Doskonałą okazję ku temu stwarza na przykład Farma Iluzji. Miejsce, w którym w okresie zimowym powstaje nie tylko komnata Świętego Mikołaja, ale również fabryka zabawek. Niezwykłe atrakcje zapewniane przez park rozrywki dla dzieci gwarantują świetną zabawę i możliwość poczucia się jak pomocnik Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj istnieje naprawdę! I nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Można zadać mu najtrudniejsze pytanie a nawet sprawdzić, czy jego broda nie jest aby przyklejona. Na Farmie Iluzji dojechać do niego można świąteczną ciuchcią, mijając po drodze pałac Królowej Śniegu i spotykając przyjazne elfy. Tutaj odbywają się prawdziwe czary. W tej krainie nawet dorośli ulegną wyjątkowej atmosferze i przeniosą się do bajkowego raju.

To oczywiście jedna z propozycji na wyjątkową wycieczkę. Sposobów na podtrzymanie wiary w Świętego Mikołaja jest więcej. Czasem wystarczy tradycja pisania listu z życzeniami czy po prostu otrzymanie podarunku, o którym naprawdę się marzy. Wszystko jest w naszej głowie i tylko od nas zależy, czy chcemy zachować magię świąt, czy raczej zaczniemy twardo stąpać po ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *